Skip to main content

Důchody. Téma, které rozvíří každou politickou debatu, stejně jako klidnou rodinnou návštěvu. I když se zdá, že problém penzí se mladých lidí netýká, nic nemůže být dál od pravdy. Podle odhadů přestane důchodový systém fungovat v roce 2035, protože lidé v produktivním věku už nedokážou uživit početnější skupinu seniorů. A řešení je potřeba nalézt hned teď. 

Důchod si bezpochyby zaslouží každý člověk, který dosáhl požadovaného věku a celý život pracoval. Proč ale být na stará kolena “rukojmím” systému, ekonomické a politické situace, když máte celou svoji produktivní etapu života na to, abyste ovlivnili, jak bude vypadat ona etapa odpočinková?

Ušetřete na daních a zároveň si uspořte na stáří

Cest, jak se zajistit na stáří, se nabízí samozřejmě spousty. Ne každý má možnost investovat, i když se tento svět dnes již otevřel i lidem, kteří mají našetřených “pouhých” pár tisíc. Investice ale nejsou tématem tohoto článku, necháme si je proto na jindy. Rád bych vám pověděl o něčem jiném. Něčem, co metaforicky “leží na stole” před většinou z nás, a stačí jen natáhnout ruku. Respektive se o to přihlásit.

Doplňkové penzijní připojištění (dříve penzijní připojištění) je jednoduchá věc. Prostě si spoříte pár stovek ze mzdy, což může někomu přijít hodně. Ale díky tomuto spoření následně ušetříte na daních. Nesmím opomenout, že stejně funguje i životní pojištění. Za oba finanční produkty to dělá dohromady přes 48 000 Kč, které můžete ročně uspořit a zároveň si o tuto částku ponížit daňový základ. A to už je slušná suma. Tady to ale nekončí.

Nechte si na důchod spořit také od zaměstnavatele

Asi vás napadlo, proč by to váš zaměstnavatel dělal? Proč by zaměstnavatel zaplatil byť jen o korunu navíc, než mu ukládá stát v rámci odvodů do sociálního a zdravotního pojištění? Odpověď je jednoduchá. Protože se mu to vyplatí.

Vezmeme to trošku oklikou. Na firemní daně je potřeba mít silný žaludek. Člověku se občas zatočí hlava z té částky, kterou posílá státu se zbožným přáním, aby to politici efektivně využili na opravu dálnic a poskytování dalších služeb. Co všechno by se s tím dalo ve firmě zafinancovat! Nové stroje, nová kantýna, posilovna pro zaměstnance, vánoční bonusy… Asi si to umíte představit.

Každá odečitatelná položka z daní je proto pro firmu jako dar z nebes. A za příspěvky zaměstnancům do jejich soukromého pojištění si lze od základu daně odečíst 50 000 Kč ročně. Za každého. Zkrátka, je to výhodné jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.

Příspěvky na pojištění a zvednutí mzdy jsou dva jiné “sporty”

Asi si teď říkáte; “Ale pozor! Proč by mi ty peníze nemohl šéf přidat rovnou do výplaty a nechat na mně, jak je uspořím?”

I na to existuje naprosto jednoduchá odpověď. Nemohl. Z pohledu daní a nákladů jsou to, lidově řečeno, dva jiné sporty. A každý má jiná pravidla.

Příklad:

  1. Pokud vám zaměstnavatel zvýší mzdu o 50 000 Kč ročně, což dělá přesně o 4 166 Kč za měsíc, musí k ní připočíst ještě povinné odvody, tzn. sociální a zdravotní pojištění + daně. Ve skutečnosti tak zaměstnavatel zaplatí měsíčně 6 006 Kč, tzn. 72 080 Kč ročně. A ze základu daně, kterou musí zaplatit za firmu, si odečte pouze část mzdových nákladů, tj. 50 000 Kč, kdežto jeho skutečný výdaj je 72 080 Kč. Rozdíl je tedy docela výrazný, uvážíme-li, že ty peníze nepřidá jen vám, ale celému oddělení.
  2. Pokud vám zaměstnavatel ty samé peníze dá měsíčně v podobě příspěvku na životní pojištění či doplňkové penzijní spoření, nemusí z nich státu odvádět vůbec nic na sociálním pojištění, zdravotním pojištěním, ani na daních. A navíc si o tuto částku sníží základ firemní daně. Uvážíme-li opět, že se takové opatření týká všech zaměstnanců, tak se bavíme o opravdu velké úspoře. Tak proč by vám firma na tato pojištění nepřispěla?

Ve finále je to na každém z nás

Všichni máme možnost vzít věci do svých rukou a ovlivnit, jak bude náš život vypadat nejen následující měsíce nebo roky, ale třeba za 10-20 let. Spoléhat se na stát a jeho ekonomickou a politickou situaci někdy v budoucnu je opravdu nedostatečné a vlastně i nezodpovědné. Zvlášť, když se nabízí spousta výhodných možností, kterých můžeme využít již dnes. 

Spořit si na životní pojištění či doplňkové penzijní spoření není žádná věda. Získat příspěvky navíc i od zaměstnavatele může být reálné dokonce i v časech, kdy firma nemá prostředky na to, aby zvyšovala klasické mzdy. Proto neváhejte a zkuste o ně požádat svého šéfa, případně nás kontaktujte a my vám poradíme, jak na to.

Sjednat schůzku