Skip to main content
Určitě přemýšlíte, jak se zajistit na důchod, či jakou životní pojistku zvolit pro případ nenadálých událostí. Mimo komfort navíc, který uspořené peníze přinesou ve stáří či v době nemoci, je třeba nezapomenout, jaké daňové výhody tyto příspěvky přináší.

Když si na životní či penzijní pojištění přispíváte sami

Jako poplatník (např. živnostník nebo zaměstnanec) si můžete od základu daně z příjmů odečíst příspěvky na soukromá pojištění a to dohromady až ve výši 48 000 Kč. Jedná se o:

  • Životní pojištění v součtu maximálně 24 000 Kč ročně, a platí to i v případě, že máte uzavřeno více smluv s více pojišťovnami. Součástí životních pojistek ale bývá často i jiné pojištění – například úrazové pojištění nebo pojištění závažných onemocnění. O tyto části pojištění si daňový základ snížit nemůžete.
  • Penzijní pojištění(dnes přejmenováno na doplňkové penzijní spoření) ve výši až 24 000 Kč. Do této částky se ale zahrnují až příspěvky, na které se nevztahuje státní příspěvek, který je 1 000 Kč měsíčně (12 000 ročně). Daňová úspora se proto projeví až nad touto hranicí, to znamená, že pro úsporu ve výši 24 000 Kč je potřeba posílat příspěvek ve výši 3 000 Kč/měsíc (36 000 Kč ročně).

Výhody příspěvků od zaměstnavatele

Jedním z oblíbených zaměstnaneckých benefitů jsou příspěvky na životní pojištění či doplňkové penzijní spoření od zaměstnavatele. Nejen, že přináší lepší zajištění na stáří či pro případy nemoci, ale mohou být i cestou jak získat více peněz, i když vám zaměstnavatel nemůže zvýšit mzdu. Jak je to možné?

Je potřeba si uvědomit, že z každých 1000 Kč, které vám zaměstnavatel přidá do mzdy, musí odvést ještě 360 Kč státu. Avšak na rozdíl od mzdy jsou příspěvky do soukromého pojištění osvobozené od daně z příjmů a nepodléhají ani odvodům na sociální a zdravotní pojištění, a to až do úhrnné výše 50 000 Kč ročně.

Příklad:
Představte si, že vám zaměstnavatel zvýší mzdu o 50 000 Kč za rok, tzn. o 4 166 Kč za měsíc. Ve skutečnosti zaplatí za rok celkově 68 000 Kč, tedy o 18 000 Kč více (měsíčně je to celkem 5 666 Kč, tedy o 1 500 Kč více). 

V případě příspěvku na soukromé spoření vám zaměstnavatel pošle ročně celkem 50 000 Kč, ze kterých státu neodvede ani korunu, a navíc ušetří v rámci firemních nákladů.

Závěrem

Mít sjednanou dobrou životní pojistku a spořit si na důchod nad rámec klasických odvodů, je základ. Nezapomínejte ale i na výhody, které tyto finanční produkty přinášejí v rámci daňového přiznání a také na to, že vám může do soukromého pojištění přihodit výranou částku navíc i váš zaměstnavatel.

Zvýšení mzdy není vždy reálné, ať už z různých důvodů. Avšak díky daňovým výhodám, které příspěvky na soukromé pojištění přináší, může být snazší získat tyto finance navíc i v časech, kdy nejsou prostředky na klasické zvýšení mzdy. Proto neváhejte a zkuste o ně požádat svého zaměstnavatele, případně nás kontaktujte pro radu.

Sjednat schůzku