Skip to main content

Všichni chceme zaplatit tu nejnižší možnou cenu, je to tak? Taková už je lidská povaha a zvláště podnikatelé to mají v genech. Ať už se jedná o klasické nakupování, investice do firmy, či daně. I ty mají totiž svoji cenovku, která se může lišit podle toho, jak schopný jste obchodník.

Řekněme si to na rovinu, optimalizace nákladů zní nudně úplně všem. Ale ve chvíli, kdy se i na daně začnete dívat stejnou optikou, jako na byznys, půjde vám tato směna se státem mnohem lépe. Chopit se možností pro snížení zbytečných nákladů a zbylé finanční prostředky využít efektivněji, je povinností každého správného hospodáře.

Odečtěte si náklady na životní pojištění a doplňkové penzijní spoření

Jednou z mých vlastností je vyzkoušet si to, co nabízím nebo doporučuji ostatním, a proto jsem před několika lety spustil ve své firmě benefit ve formě příspěvků na životní pojištění a doplňkové penzijní spoření. Jako zaměstnavatel můžete každému svému zaměstnanci přispět až 50 000 Kč ročně celkem za oba zmíněné finanční produkty. Teď si asi říkáte: “To úplně nezní jako to avizované snížení zbytečných nákladů?”

Klíč je v tom, že příspěvky na soukromá pojištění zaměstnanců nejsou pouze daňově odečitatelnou položkou, ale jsou také osvobozeny od daně z příjmů a nepodléhají ani odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Pokud se tedy ve vaší firmě vedou žhavé debaty o nutnosti zvýšení mezd, ale prostředky pro to máte limitované, můžete zaměstnancům část peněz alokovat v podobě příspěvku na soukromé pojištění, a díky tomu ušetřit na odvodech i na daních. Vytvořili jsme kalkulačku, kde si můžete přesnou úsporu ve vaší firmě spočítat.

Nemusíte se ani bát žádné složité administrativy navíc, ze svých zkušeností můžu říct, že účetní si s tím jednoduše poradí.

Spočítat úsporu

Nezapomeňte, že výhody soukromých pojištění se týkají i vás

Osobně vnímám životní pojištění a doplňkové penzijní spoření nejen jako zajímavý nástroj pro snížení základu daně, ale také jako skvělou cestu jak vyplatit z firmy část peněz, nezatížených povinnými odvody a zároveň si našetřit nezanedbatelnou částku na stáří.

Jako majitelé jste totiž také zaměstnanci ve své vlastní firmě (většinou), tudíž si tento příspěvek můžete platit i sobě. Proč toho tedy nevyužít? Já jsem si vždy platil maximum, které stát umožňuje, a to na penzijní připojištění. Když jsem po čase zjistil, že bych si rád uzavřel i životní pojištění, jednoduše jsem příspěvky rozdělil. Tato soukromá pojištění můžete v průběhu měnit, stejně jako jejich poskytovatele. A to vždy, když zjistíte, že vám vyhovuje něco jiného.

Zaměstnancům je bohužel někdy těžké vysvětlit, proč by měli dostávat část mzdy v podobě tohoto příspěvku, protože by peníze raději viděli na výplatní pásce. Se správnými argumenty budou ale z takového benefitu nadšení. Nebojte se jim proto návrh na tento benefit přednést nebo se obrátit pro radu na nás.

Sjednat schůzku